středa 19. září 2012

Londýnská bilance, aneb proč jsem si nepřivezl medaili 

 I v mém požehnaném věku je třeba se poučit z chyb a připravit se lépe do dalších bojů!
Činím tuto analýzu i proto, abych odpověděl na mnohé různorodé dotazy typu proč  jsem nezískal na Paralympiádě placku, neb dokonce jak to, že jsem nevyhrál??

Fakta:
1.       Stíhací závod na 3km7.místo v čase: 4:00.840. Na postup  do finálové čtyřky chybělo propastných skoro 6 sekund. Na posun na 6.místo by mi nestačil ani můj osobák (3:57.968). Vítězný Číňan Liang zajel světový rekord časem 3:45.828!!! Takže mi ta čínská stíhačka nadělila pouhých  15 sekund !…
Na druhou stranu jsem zajel zdaleka svůj nejlepší výkon sezóny. Mírně jsem ztratil při předjíždění Kanaďana Boldta, který začal „sportovně“ zrychlovat, když jsem byl na jeho úrovni – poslední kola jsem sotva dojel. Normálně jsem schopen i zrychlovat a poslední kilometr mívám nejrychlejší. V porovnání s letošním MS v LA jsem se zlepšil o 4 sekundy. Londýnský výkon by mi v LA stačil na boj o bronz…A ještě jedno srovnání – stříbrného Němce Grafa jsem ještě vloni na MS v Itálii porazil v bronzovém souboji…
Pořadí: 1.Liang-Čína, 2.Graf- Německo, 3.Thirionet-Francie, 7.Stark

2.       Kilometr s pevným startem – 21.místo v čase: 1:22.120. Prapodivný závod podle prapodivných pravidel. Moje kategorie C2 byla na tento závod sloučena s dalšími kategoriemi C1 a C3 – většina závodníků těchto kategorii je dvounožců a na kilometru, který rozjíždějí ze sedla mají významnou výhodu. Čisté časy se přepočítávaly podle koeficientu – C3 – 100% času, C2 a C1 přepočítány. Já jsem tímto způsobem získal čas 1:15.755 a vítězný Číňan Liz Y  (C1) 1:05.021 (čistý čas: 1:13.009)…čert, aby se v tom vyznal. Zajímavější  je porovnání v Londýně s fenomenálním Grafem, závodníkem mé kategorie, který skončil celkově na 3. místě jako nejlepší od nás J - 1:09.979 (čistý čas: 1:15.858 je světovým rekordem). Suma sumárum jsem od Grafa dostal 6,5 sekundy – to je naprosto jiný závod…
Opět jsem zajel svůj nejlepší výkon sezóny a o 2 sekundy se zlepšil proti MS v LA (osobák mám za 1:19.466). Ano, jsem schopný zajet ve své kategorii i 4.místo ve světové konkurenci. V Londýně by to v redukovaném pořadí vyšlo na místo 7. Nic moc, ale kilák skutečně není mojí doménou a jako stíhač – časovkář potřebuji čas na rozjetí „mašiny“.
Pořadí: 1.Liz Y(C1)-Čína,2.Colbourne(C1)-Velká Británie,3.Graf(C2)-Německo,21.Stark(C2)

3.       Časovka jednotlivců na 16km – 6.místo se ztrátou 50 sekund na koho jiného než vítězného Grafa…Pravděpodobně mé nejlepší paralympijské vystoupení v Londýně. Ačkoliv opět ve druhém osmikilometrovém kole  jsem trochu ztrácel. Náročná a členitá trať mi dala zabrat, podobně jako ostatním závodníkům. Pocitově se mi špatně nejezdily stoupání, ale „rovinky“ nakloněné na všechny strany – netypický profil, který se odvíjí od zaměření okruhu Brands Hatch – F1 a motorky…Očividně jsem ztrácel v ostré pravé, která následovala po rychlém sjezdu. Možná až zbytečně jsem si příliš přibrzďoval…V každém případě na této trati byla výhodou elektronika. Čímž netvrdím, že bych s Di2 vyhrál J
       Pořadí: 1.Graf –Německo,2.Liang – Čína,3.Eckhard – Španělsko,6.Stark

4.      Silniční závod s hromadným startem – 16.místo. 8 kol, tj.64km v cyklokrosovém tempu. Od začátku se víceméně letělo, nástup střídal nástup. Já jsem si stále jen říkal, Michale vydrž ještě kolo. Závodníci postupně odpadali jako korálky, až nás zbyla polovina balíku, tedy 20 cyklistů. Jel se stejný okruh jako při časovce a já jsem zrácel ve sjezdu do ostré točky a pracně to doháněl do kopce…Osudným se mi stalo kolo poslední. Vlétl jsem do stoupání mezi posledními a ještě k tomu se nechal zavřít jedním závodníkem. Moje vina, ale stála mě drahocennou mezeru, kterou jsem s dalšími závodníky nebyl schopen do konce závodu dojet. Ve spurtu naší odpadlé šestičlenné skupinky jsem podlehl Teuberovi. V redukovaném pořadí kategorie C2 by to znamenalo 5.místo…
       Pořadí: 1.Bargna(C3) – Itálie,2.Warias(C3) – Německo,3.Nicholas(C3) – Austrálie,16.Stark(C2)


Předložil jsem víceméně suchá fakta a teď k oněm odpovědím na dotazy, které se na mě sesypaly.

Proč jsi nepřivezl medaili, nebo dokonce nevyhrál?
Jednoduše řečeno, protože někteří cyklisté byli lepší. V paralympijské cyklistice jsou hraniční umístění, které obsadit není snadné. Já ke své smůle, nebo naopak díky za to, jezdím v kategorii, která měla vždy vysoko postavenou světovou konkurenci! Úspěchem je vůbec se dostat do top ten, tedy do první desítky na světě. Pro mě bylo vždy hranicí úspěchu, či neúspěchu 6.místo. To jsou ještě místa kdy, alespoň teoreticky šaháte po stupních vítězů. Dříve se do 6.místa rozdávali i tzv. olympijské, resp. paralympijské body. I když to je v současnosti až do osmého místa, pro mě platí příčka šestá J. Kritériem je i tzv. nominovatelnost, kterou si reprezentant vyjede umístěním do 8.místa v první polovině výsledkové listiny…
Získat světovou medaili znamená, aby se Vám ten den, ten okamžik všechno sešlo – forma i štěstí.
Ano, odjížděl jsem do Londýna se snem medaili získat,ale…

Vzhledem k Tvému věku už na zisk medaile nemáš?
Je mi 47 let, což samozřejmě ani pro cyklistiku není optimální věk. Ve své kategorii jsem byl na paralympiádě nejstarším. Do španělské nominace se nedostal Garcia, kterému je 56 a stále je schopný se světovou špičkou držet krok…Samozřejmě, že většina mých soupeřů jsou třicátníci a výjimkou nejsou ani osmnáctiletí cyklisté (u nás se moc nehraje na juniory a třiadvacítkáře). Já jsem zjistil, že mnohé je v mentální připravenosti. Máte-li motivaci, dají se i skály lámat!

Ovlivnila Tvůj výsledek loňská nehoda?
To je možná nejzásadnější otázka, na kterou bych rád odpověděl. Je pravda, že tak dlouhou přestávku, jakou jsem absolvoval vloni po nehodě jsem neměl běhěm celé své předlouhé sportovní kariéry. Skoro tři měsíce jsem se dával dohromady než jsem začal seriózně trénovat! Zimní přípravu jsem posléze musel také velmi zrychlit, protože jsem už začátkem letošního února startoval na dráhovém Mistrovství světa v Los Angeles. Až teprve posléze nastala klasická příprava na silniční sezónu.
Do loňského srpna jsem si i navzdory věku dokázal po dlouhá léta držet velmi vysokou formu. Prožíval jsem podobně vydařené sezóny jako v devadesátých letech, kdy jsem získal všechny své tituly. Od roku 2006 jsem každým rokem získal některou ze světových medailí. S jedinou výjimkou v roce 2008, kdy jsem ze známých důvodů nestartoval v Pekingu.
V letošním roce jsem se až na nepatrné vyjímky nedostával na stupně vítězů. Tělo si velmi pomalu zvykalo na rychlost a v důležitých momentech to bylo znát. Je tedy pravděpodobné, že úraz mě velmi pozastavil a nedovolil mi prozatím akcelerovat na plný plyn.

Lituješ své neúčasti na LPH v Pekingu?
Samozřejmě, že lituji, ale jak by řekl klasik, to je tak asi vše co s tím můžu udělat.V roce 2008, alespoň před paralympijskými hrami jsem byl možná nejlepším časovkářem na světě a kromě kilometru jsem vlastně patřil ve všech svých disciplinách k adeptům na paralympijskou medaili. S odstupem času se domnívám, že jsem měl ustoupit ze svých pozic, protože jsem svou loajalitou ničeho nedosáhnul…
Na druhou stranu je pravděpodobné, že bych už v Londýně nestartoval a kariéru si neprodloužil!

Jak to, že je Tvá paralympijská bilance během kariéry tak chabá?
Ano, vypadá to, že Paralympiády jsou pro mě začarované. Bud´se zamotám do hromadného pádu -2x, nebo se nesejdu se špičkovou formou. Svojí bilanci 5.míst (jako nej.umístění) jsem porušil jen jednou v Sydney bronzem.
Lendl měl zakletý Wimbledon a já zase Paralympijské hry J

-----------------------------------------------------------------------------------
Konečné resumé z Londýna kritickým okem L
 -     6.místo – časovka – slušné
-      5.místo v redukovaném pořadí své kategorie /16.celkově ve sloučených kategoriích - silniční závod - ucházející
-          7.místo – stíhačka - ucházející
-          7.místo v redukovaném pořadí své kategorie/21.celkově ve sloučených kategoriích – kilometr -  bída


2.       





Žádné komentáře:

Okomentovat